Ľahká bežecká bunda Montane® Featherlite Marathon

Autor: Michal Uriča

Ľahká, vetru odolná, dobre vetrajúca. Aspoň toto by mala splniť dobrá bunda na behanie. Nie som síce expert, ale ja by som aspoň toto očakával. Bonusy naviac ako napríklad nepremokavosť či spratnosť sú len výhodou. Počas mojej snahy trochu popracovať na kondícii som pri behu otestoval ďalší výrobok firmy Montane®, tentokrát bežeckú bundu Featherlite Marathon Jacket. Či splnila svoje poslanie ukážu nasledujúce riadky.

Popis bundy

Aby som začal pekne po poriadku, nedá sa inak, najskôr musím bundu vytiahnuť z jej obalu. Z čuda s elastickým sťahovaním vo veľkosti priemerného jablka. Môže sa v takomto objeme vobec nachádzať bunda? Ale áno, môže. Naviac, ak bundu práve nenosíte, je možné suchým zispom obal pripevniť napríklad okolo ruky, na kostru bicykla či na batoh.

Samotná bunda je vzhľadom na svoju extrémne nízku hmotnosť (120 gramov pri veľkosti M) veľmi jednoduchá. Zapínanie je na zips po celej dĺžke. Zips je ošetrený prosti zasekávaniu a po celej dĺžke je lemovaný reflexným prúžkom 3M ScotchliteTM. Pod bradou je ukončený v límci ochranou tak, aby nedráždil krk. Límec tesne obopína a chráni celý krk. Bunda má sťahovanie pásu, ktoré sa ovláda na pravej strane bundy. Rukávy sú ukončené gumičkou, bez možnosti nastavovania jej vôle. Po stranách bundy sú umiestnené po dva vetracie otvory (EBP - Enhanced Breathing Panels). Reflexné prvky sú okrem zipsu umiestnené ešte na pravom rukáve a vetracích otvoroch, ktoré mierne prechádzajú aj do chrbtovej časti. Reflexné je aj logo Montane® na hrudi. Zadná časť bundy je oproti prednej mierne v oblúku predĺžená, takže bez problémov ochráni kríže a partie nižšie. Na bunde nenájdete vačky ani kapucňu, tieto padli za obeť nízkej hmotnosti, ale na superľahkej bežeckej bunde nechýbajú. Čo na bunde nechýba je praktické putko na zavesenie.

Výrobca dodáva na trh aktuálne štyri farebné kombinácie: oceľovo-šedá / grafitová, atramentovo modrá / grafitová, oranžová / grafitová, krikľavo žltá / grafitová. Z veľkostí sú dostupné XS, S, M, L, XL, XXL.

Použité materiály

3M ScotchliteTM – vysokoreflexný materiál s priestorovým odrazom jasu, jeho funkcionalita je dokázaná aj v intenzívnom daždi, je trvanlivý a ošetrovateľný aj v bežnej pračke, použitý je na reflexných bezpečnostných prvkoch
PEAQ® Air – materiál nízkej hmotnosti s protizáderovou úpravou, je vodeodolný a hlavne extrémne priedyšný, je použitý na vetracích otvoroch
PERTEX® Microlight - Mini Rip-stop – materiál extrémne nízkej hmotnosti s protizáderovou úpravou, priedyšný a vodeodolný

Praktické skúsenosti

Bundu som využíval výhradne na účel, na ktorý je určená, to znamená na behanie. Samozrejme, je použiteľná aj napríklad na bicykel, ale na túto aktivitu ponúka výrobca aj špecializovaný produkt. V bunde som behal v teplotných podmienkach od -3 do 18˚ C. Pod bundu som si obliekal vždy len funkčné tričko, v chladnejšom počasí teplejšie s dlhým, v teplejšom s krátkym rukávom.

Počas používania som sa za každých podmienok cítil veľmi komfortne, no pri vyššej teplote už samozrejme môže byť v bunde naozaj horúco. Veľmi pozitívne hodnotím fakt, že jemný materiál, ktorý ma prvý naplnil obavou, skutočne veľmi dobre reguluje telesnú vlhkosť pri aktivite a tým aj tepelný komfort. Materiál dobre nasáva pot a tento posúva na vonkajšiu vrstvu, kde sa odparuje. Pri tomto všetkom slušne odoláva vetru a aj v chladnejšom počasí je po zahriatí v bunde bez zbytočného cibuľovania pododevov veľmi príjemne. V bunde som behal aj za drobného dažďa, s ktorým si bunda hravo poradila, používať ju však ako vrchnú vrstvu nebodaj na turistiku do nečasu by som však asi neriskoval. Po použití materiál veľmi rýchlo schne a bunda je pripravená na ďalšie použitie.

Obavu som mal o mechanické poškodenie jemného a ľahučného materiálu, no ani počas cca 1,5 mesiaca testovania sa mi ju poškodiť nepodarilo a to som ju prenášal v rôznych podmienkach naozaj pomerne často. Na prenos je k dispozícii nesmierne praktický obal vo veľkosti jabĺčka, ak mi v bunde bolo už naozaj priteplo, jednoducho som ju zbalil a nasadil v obale na ruku.

Bundu som zatiaľ nepral, nebolo to potrebné, aj napriek častejšiemu používaniu zatiaľ nezapácha. Výrobca odporúča pranie pri teplote 40˚ C, bundu žehliť netreba (ani by som to nerobil), materiál sa po vyvesení pekne „vyžehlí“ aj sám.

Celkový dojem

Bunda Montane® Marathon Featherlite Jacket je podľa mňa veľmi vydarený produkt a poslúži nielen rekreačným bežcom. Využiť ju môžu aj aktívni bežci, cyklisti a v núdzovom prípade znesie aj použitie v outdoorovom prostredí. Použitý materiál má veľmi dobré vlastnosti, dobre dýcha, je ľahký a spratný a odolá aj vetru či vode.

Na bunde mi najviac vyhovuje je nízka hmotnosť a s tým súvisiaca spratnosť do praktického obalu. Tento naozaj nezaberie v žiadnej taške či batohu veľa miesta a nosiť sa dá aj pripnutý na ruke či batohu. Kladne hodnotím aj všetky úžitkové vlastnosti súvisiace s použitým materiálom.

Komu by chýbali na bunde vrecká či kapucňa, nech to nehodnotí ako negatívum, podľa môjho názoru je to vec preferencie. Montane® má v portfóliu aj takéto bežecké či cyklobundy, treba však už počítať aj s vyššou hmotnosťou o pár gramov. Aby to nebolo málo, dostupný je ešte minimalistickejší model Featherlite Smock s hmotnosťou len 100 gramov.

Dostupnosť

Distibútorom celého sortimentu Montane® na Slovensku je firma CARIBOO SPORT a zakúpiť výrobky tohoto výrobcu je možné v predajnej sieti ich partnerov alebo napríklad v internetovom obchode Dohory.sk. Doporučená cena testovaného modelu je 46,90 EUR.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara