Kompresné ponožky Lurbel Reactive

Autor: Marian Kamendy

O užitočnosti alebo zbytočnosti kompresných prvkov športového oblečenia sa už nejaký čas vedú vášnivé debaty. Ako odporcovia, tak aj prívrženci tejto športovej technológie majú svoje argumenty. Ja sa však pokúsiml en sprostredkovať svoje skúsenosti z testovania kompresných podkolienok Lurbel, na definitívu v otázke kompresie si netrúfam :)

Najprv veľmi krátko z teórie – účelom kompresných podkolienok je pomocou kompresie podporiť prietok krvi v svaloch, a tým jednak zlepšiť ich výkon, ako aj ich regeneráciu po výkone. Zároveň majú tlmiť otrasy svalov pri športovej aktivite, a tým predchádzať svalovým zraneniam.

Na testovanie som dostal kompresné podkolienky Lurbel Reactive. Na prvý pohľad zaujali (vraj dnes modernou) svietivo zelenou neónovou farbou. Pri ich testovaní som rozhodne nemusel nosiť reflexnú vestu :)

Podkolienky sú vyrobené dvojvrstvovou technológiou Cooltech zo syntetických vlákien a polyamidu s elastanom, a jej prevedenie má za cieľ efektívne odvádzať pot a urdžiavať priaznivý tepelný komfort aj pri vyšších letných teplotách. Pridaný je antibakteriálny prípravok na báze striebra. Výrobca vsadil aj na ergonómiu, podkolienky sú tvarované zvlášť na pravú a ľavú nohu, takisto sú špeciálne upravené časti pre chodidlo aj lýtkovú časť.

Podkolienky som testoval pri tréningových behoch a použil som ich aj pri jednom z mojich súťažných behov. Tu sú moje skúsenosti.

Už pri prvom navlečení som ocenil príjemý materiál a ergonomické tvarovanie podkolienky. Samozrejme, na účinné prejavenie sa ergonomického tvaru a kompresie je potrebé si vybrať správnu veľkosť podľa výšky a obvodu lýtka. Mne sa to očividne podarilo, obe podkolienky veľmi príjemne obopli moje lýtka. Hneď som objavil aj ďalšiu výhodu podkolienky oproti klasickým kompresným návlekom, ktoré som dovtedy občas používal – žiadne švy. Super, šanca, že mi po nepozornom nasadení šev pri behu oderie achilovku je tým prakticky nulová.

Prvý test prebehol počas tréningového 20km behu. Napriek naplno zúriacim tropickým teplotám sa mi v podkolienkach bežalo dobre, odvádzanie potu a primeraná regulácia teploty sa naplno prejavili. Ďalšie testy prebehli v podobných podmienkach, vždy s pozitívnym výsledkom. Podkolienky aj po viacerých behoch a následnom praní držia kompresné a elastické vlastnosti, ani náznak opotrebovávania materiálu na najviac namáhaných miestach.

Posledný test prebehol počas tohtoročného Rajeckého polmaratónu. Radikálne odlišné počasie od doterajších testov, 11 stupňov a vytrvalý dážď, ponúklo šancu na testovanie aj v iných podmienkach ako dovtedy. Opäť som sa v nich nesklamal, okrem podpornej kompresie podkolienky udržiavali v chladnom počasí príjemnú teplotu svalov a možno aj vďaka tomu sa mi konečne podarilo pokoriť hranicu 1:30 hod na polmaratóne :)

Zhrnutie:

Plusy: Príjemný a kvalitný materiál, ergonomické tvarovanie podkolienky, dobre zvolený kompresný tlak (medium), prevedenie bez švov
Mínusy: Na žiadne som pri teste nenarazil...iba ak by niekomu nesedela farba, výrobca však samozrejme ponúka podkolienky aj v iných farbách:)
Kompresné podkolienky Lurbel Reactive môžem naozaj odporúčať všetkým bežcom, určite nebudú sklamaní...a tiež aj odporcom kompresie, možno budú prekvapení :)

Dostupnosť

Výrobok je na Slovensku možné zakúpiť napríklad v internetovom obchode Dohory.sk. Odporúčaná cena testovaného modelu je 13,90 EUR, pri porovnaní s konkurenciou si každý urobí názor sám.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara