Montane Minimus Jacket – Neuveriteľný pomer hmotnosti a výkonu

Autor: Michal Uriča

Bundy Montane sme už v testoch na stránkach Trekker.sk predstavovali. Mali sme tu Marathon Featherlite, Krypton či Super Fly. Vo všetkých sa snúbia nízka hmotnosť a objem s výbornými úžitkovými vlastnosťami. Bunda Minimus sa v tomto smere vôbec definícii nevymyká, od momentu kedy som ju po prvýkrát držal v ruke až doteraz som milo prekvapený, kam sa až môžu dopracovať minimalistické riešenia firmy Montane.

Popis bundy

Bunda Minimus je na prvý pohľad verná svojmu názvu. Ako mnoho Montane búnd tradične zbalená vo vrecúšku o veľkosti väčšej žemle. Po rozbalení ľahučká ako pierko, veď váži len 215 gramov (pri veľkosti L).

Konstrukčne sa jedná o klasický strih, dlhým rukávom, nastaviteľným elastickým pásom a kapucňou. Rukávy sú ukončené pogumovanými manžetami na suchý zips. Elastický pás sa doľaďuje obojstranne. Použitý je kvalitný zips YKK s úpravou proti premokaniu. Vpredu na ľavej strane je umiestnený tzv. Napoleónsky vačok s obyčajným zipsom, ale prekrytý lemom. Kapucňa je nastaviteľná klasicky vzadu na temene hlavy, resp. po stranách na límci. Šilt je elegantne vystužený ohybným drôtom, takže si možete vytvrarovať aj vlnovku. Ak kapucnu nepoužívate, dá sa zrolovať a zopnúť prúžkom na suchý zips.Na pleciach a lakťoch sú umiestnené reflexné prvky. Všetky vnútorné švy sú podlepené, bunda má aj putko. Výrobca ponúka 6 veľkostí od XS po XXL a štyri farebné prevedenia.

Použité materiály: PERTEX® Shield, 53g/m2, 2,5 vrstvá Rip stop textília s polyuretánovou membránou, vodný stĺpec 20 000 mm, priedušnosť 25 000 g/m2 /24h (MVTR – Moisture Vapor Transmission Rate). Len pre porovnanie MVTR u 2 vrstvého Gore Texu je 10 000 – 13 000 g/m2 /24h, u 3 vrstvého 6500-8000 g/m2 /24h.

Praktické skúsenosti

Bundu som vďaka jej malému objemu a hmotnosti pribaľoval počas leta do batohu takmer pri každej príležitosti. Je pravda, ze pri horúčavách v druhej polke leta som ju veľmi nevyužil, ale ak si spomeniete, začiatok leta vôbec nebol taký sľubný a dažďa bolo veru dosť.

Bunda je ako rýchla ochrana proti dažďu výborná, podrží aj v tej najhoršej pľušti. Veľmi som ocenil možnosť jej usposobenia v páse a manžetami na rukávoch. Slušne sa narába aj s kapucňou, ktorá i napriek svojmu subtílnemu vzhľadu drží svoj tvar obstojne. Pravdou je, že keďže bunda nemá podšívku, po jej oblečení na krátke tričko cítiť po chvíli chlad vody na odkrytých partiách, t.j. najmä na rukách. V bunde som pár krát skúsil i beh v chladnejšom počasí. Vetrá naozaj veľmi dobre, hoci pri chôdzi v daždi sa zapotíte celkom iste, to je ale snáď každému jasné, fyzika nepustí.

Jediné, čo som neskúsil bola chôdza v bunde cez kríky, resp. podobný terén. Pertex pôsobí ako dosť jemný materiál, na druhej strane si nemyslím, že by len kvôli tomu mal byť výnimočne náchylný na poškodenie. Diskusie na webe, ktoré som našiel boli v tomto smere pozitívne.

Posledná poznámka je, že keďže bunda je bez podšívky, bude Vám pravdepodobne po aktívnom používaní vyvoniavať potom. Žiaden zásadný problém, stačí bundu vyprať. Hlavné je dodržať pokyny výrobcu. Ja som bundu pral v prípravkoch Mountval, bez známok poškodenia či zhoršenia kvality.

Celkový dojem

Na prvý pohľad jemná a subtílna bunda. Na druhej strane veľmi účinná ochrana proti dažďu, výborne vetrajúca. Pri tak nízkej hmotnosti a objeme sa už z môjho batohu len tak ľahko nedostane. Veď letné búrky, jarné či jesenné prehánky ma môžu prekvapiť kedykoľvek a 215 gramov v batohu ma nepoloží.

Dostupnosť

Bundu a ďalšie výrobky Montane môžete zakúpiť v internetovom obchode www.dohory.sk. Cena bundy Minimus je 120 EUR. Tak ľahko sa ku nej však nedostanete, po jej uvedení na trh a zisku viacerých ocenení bola rýchlo rozpredaná a nové modely budú pravdepodobne dostupné so zimnou kolekciou. Kompletný produktový rad výrobcu si môžete prezrieť na stránkach www.montane.co.uk.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara