Cyklistické okuliare Sunwise Equinox RM White

Autor: Michal Uriča

Letná sezóna je v plnom prúde, slnko prikuruje na plný výkon a pri športe či na horách je potrebné náležite si chrániť zrak. Za týmto účelom som sa pustil do testu športových slnečných okuliarov od výrobcu Sunwise, ktorý na trhu pôsobí od roku 1996. Testom prešiel cyklistický model Equinox RM White, teda v bielom prevedení.

Popis okuliarov

Okuliare Sunwise Equinox RM White sú vyložene športovým modelom. Atraktívny design je tvorený moderným športovým rámom perlovo bielej farby, podčiarknutý žltou linkou na straniciach a žltými podperami nosníkov. Najviac „sexy“ sú okuliare so sklami Red Multi Coating, ktoré svojim oranžovo-červeným nádychom dodávajú okuliarom finálny šmrnc.

Rám a stranice sú vyrobené z plastu, nosníky a stranice sú pogumované pre lepšiu stabilitu pri nosení. Rám je v polovičnom prevedení, stranice sú ploché. Hmotnosť okuliarov je 24 gramov (so sklami Kat. 3 Red Multi Coating).

Equinox RM je model ponúkajúci možnosť výmeny skiel rôznych kategórií. Základný set obsahuje až štyri vymeniteľné sklá. Číre (kat 0), žlté (kat 1), oranžové (kat 2) a Red Multi Coating (kat 3). Sklá Red Multi Coating sú vylepšené sklá na zabezpečenie maximálnej ochrany a súčasne perfektnej viditeľnosti. Všetky sklá sú polykarbonátové, so 100% ochranou proti žiareniu UVA a UVB, s certifikátom CE, BS EN1836. Sklá kategórie 4 je možné dokúpiť extra.

Okrem bieleho výrobca model Equinox RM ponúka aj v ružovom, indigo-modrom, šedom a červenom prevedení. Okuliare sú dodávané s vrecúškom z mikrovlákna, je možné dokúpiť aj pevný obal.

Praktické skúsenosti

Okuliare som tak, ako sú predurčené, používal na cyklistiku. Dnes bicyklujem už len na „žiletke“, takže všetky skúsenosti sú získané na ceste. Okuliare som testoval zhruba mesiac a pol od polovice júna 2012 do konca júla 2012 na slovenských a talianskych cestách. Každý má určite v čerstvej pamäti, že v tomto období nás slnko svojimi lúčmi častovalo dostatočne takže okuliare sa tešili maximálnej vyťaženosti.

Z dôvodu silného slnečného žiadenia som okuliare nosil prevažne so sklami Kat. 3 Red Multi Coating. Sklá z pohladu designu pôsobia veľmi šmrncovne a hrajú mnohými odtieňmi červenej a oranžovej farby. Výborne chránia pred slnečným svetlom. V druhej polovici júla sa dostali do akcie i sklá Kat 1., v zamračenom počasí skoro ráno o šiestej som ocenil ich schopnosť rozjasniť pohľad na realitu, naozaj to funguje.

Z pohladu funkčného som ani pri jednom zo skiel nepocítil náznak skreslenia reality či jej priblíženie/oddialenie, čo sa mi kedysi dávno s obyčajnými okuliarmi stalo. To znamená, že som nepocítil ani žiaden z príznakov zlých okuliarov ako bolesť očí či hlavy. Rovnako som nezaznamenal ani nežiadúce pristátie hmyzu v mojom oku, čiže funkčnosť naozaj hodnotím na výbornú.

Konštrukcia rámu a skiel zabezpečuje, veľmi dobrý a ničím nerušený pohľad vpred i do strán, so zachovaním ochrany očí a kvalitou „obrazu“. Keďže rám je len polovičný, ani ten pohľad napríklad smerom nadol neobmedzuje. Naviac veľmi uľahčuje výmenu skiel, ktorá je skutočne veľmi jednoduchá a rýchla v trvaní sekúnd. Okuliare po zložení v prípade potreby bez problému odložíte do vrecka dresu, kde netlačia a nezavadzajú.

Okuliare sú veľmi ľahké, ich nosenie ani nie je cítiť. Tomu napomáha i fakt, že stranice sú ploché a pod prilbou nijakým spôsobom nezavadzajú. Na tvári držia pohodlne aj vďaka pogumovaným častiam. Pri cestovaní som ocenil i dobrú odolnosť, schválne som okuliare nešetril a nosil ich bez obalu. Sklá či rám sa domov po trojtýždňovej talianskej túre v karavane dostali domov bez škrabancov.

Plusy:
+ nízka hmotnosť
+ široký rozsah skiel v základnom balíku
+ atraktívny dizajn
+ neodolateľný pomer vysokého výkonu a veľmi priaznivej ceny

Mínusy:
- útoku na úplnú špičku chýbajú už snáď len fotochromatické sklá

Celkový dojem a dostupnosť

V zaužívanom vyjadrení pomeru ceny/výkonu je podľa mňa situácia pre testované okuliare mimoriadne priaznivá. Značka Sunwise z Vás na ceste neurobí asfaltovým machom ako Oakley či Uvex, no na druhej strane značne pošanuje rodinný rozpočet. V doporučenej cene 39,90 EUR dostať veľmi kvalitne prevedené športové okuliare so štyrmi sklami Kat. 0, 1, 2, 3 je podarená kúpa. Za 9,90 EUR je možné dokúpiť naviac spomínané sklá Kat. 4 pre naozaj extrémne slnečné podmienky.

Okuliare Sunwise Equinox RM spolus ďalšími modelmi britského výrobcu je možné zakúpiť vo webovom obchode Dohory.sk.

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara