Ako vyliezť na Cigánku alebo cestičky na Klapy

Autor: Michal Uriča

Klapy v Považskej Bystrici a okolí asi ani nikto nepozná pod iným názvom ako Cigánka. Ak prídete teda z iného regiónu, určite sa pýtajte na cestu na Cigánku, vyhnete sa nechápavým pohľadom. Toto krásne vápencové bradlo stojí trochu mimo najväčších lákadiel v okolí Považskej Bystrice, ako napríklad Manínska či Kostolecká tiesňava. Klapy tvoria bralnatý hrebeň s maximálnou výškou 654 mnm, ktorý sa vypína nad nosickou Priehradou mládeže. Hrebeň je budovaný vápencami a vápnitými pieskovcami s pestrou mozaikou rastlinných a živočíšnych druhov, ktorý je rozdelený na Malé a Veľké Klapy. Je súčasťou bradlového pásma. Klapy patria medzi najbohatšie náleziská ponikleca slovenského v okolí, najmä na južnej strane.

Ja som na Klapoch stál po prvý krát až počas gymnaziálnych čias, odvtedy sa veľmi rád na tento kľudný vrchol vraciam. Uznávam, 654 metrov výšky na prvý pohľad neohúri, niekomu je to možno aj na smiech, ale mňa lákajú na Klapoch aj iné veci. Krásne zakvitnuté lúky, rozoklané vápencové bralá obsiate poniklecom, nádherný výhľad na vodu v priehrade, akoby ohnutú do podkovy. Za krásneho počasia možnosť z vrcholu pozorovať Súľovské skaly, Maníny a tiesňavu, dovidieť na Kľak, Strážov, Sokolie, Malenicu, Vršatské bradlá ale aj na Rozsutec. Človeka na pešo stretnúť na hrebeni poriedko, na lúkach sa premávajú cyklisti, ale najviac ma iritujú „inteligenti“ na motorkách. Keď ľudia chodia hrať napríklad tenis na ihrisko, nenájde sa nejaké aj pre motorkárov...? No a ako sa navrchol dostať? Možností je viac, pokúsim sa ich opísať tri najbežnejšie na nasledujúcich riadkoch, dúfam, že sa nikto z Jasenice či Podvažia neurazí, že nepíšem o ich chodníčkoch...

Na Klapy z Udiče

Azda najkratšia značená cesta na Klapy vedie z obce Udiča. Táto leží na ohybe vodnej nádrže, na odbočke do marikovskej doliny. Z dediny vedie na vrchol žltá značka, ale maznať sa s Vami rozhodne nebude. Cesta je krátka, ale strmá. Po opustení dediny chodník hneď stmo stúpa lesnou cestou. Oddych si možno dopriať na lúke, otvárajú sa tu prvé výhľady do okolia. Z lúky šup späť do lesa, najskôr kľudne potom strmo a dostávame sa na samotný úzky skalnatý hrebeň. Spomedzi borovíc sa otvárajú stále lepšie výhľady, na niekoľkých miestach priam ukážkové, takže aj fotiť možno slobodne. Pravdepodobne najlepší výhľad je zo samotného vrcholu, paráda. Kedysi tu stála aj tabuľka, dnes už je asi v zbere surovín, vrcholovú knihu sme naposledy našli mimo vrcholu, pribitú na strome v kuchynskej umelohmotnej potravinovej dóze...

Do Udiče je dobré sa vrátiť zokruhovaním túry, t.j. pokračujte po žltej, v sedle Klapy sa dajte na modrú a prídete cez lúky na asflatku spájajúcu Udiču s Jasenicou. Asflatky sa nebojte, mnoho áut po nej nechodí a v kľude sa dostanete späť do Udiče. Ak sa po modrej v sedle Klapy vydáte v opačnom smere, skončíte v Považskom Podhradí.

Na Klapy z Považského Podhradia

Táto alternatíva je zase najdlhšia (no stále je to príjemná prechádzka), ale vnáša do turistiky aj trochu pohľadu do histórie. Vedie totiž okolo zrúcaniny Považského hradu, ktorá v poslednej dobe po vyčistení aspoň pri pohľade z diaľky ožila. Začnite túru pri kaštieli, ktorý vyzerá ešte horšie ako hrad nad ním, ten aspoň v poslednej dobe vyčistili od náletov a dokonca je po večeroch nasvietený. Po desiatich či pätnástich minútach ste pod hradom a kľudne sa naň vydajte. Neviem či ešte stále trvá vstup na vlastné nebezpečenstvo, ale dostať na hrad sa určite dá. Z hradu pokračujte lesom okolo mobilnej bázovky po žltej značke a na križovatke Lopatiná sa dostanete na modrú značku. Ak Vás nezrazí niekto na motorke, tak sa dostanete na krásne lúky nad lazom Uhry a Cigánku už nestratíte zo zraku, pretože bude „žiariť“ v celej svojej kráse priamo pre Vami. V sedle Klapy sa dajte vľavo a po žltej vystúpite strmým stupákom na vrchol, výhľady sú Vaše! Vrátiť sa možno samozrejme po tej iste trase do Podhradia, ale zostúpiť možno aj po žltej značke do Udiče.

Na Klapy z Uhrov

Krátka trasa na Klapy vedie aj z Uhrov. Uhry sú laz a záhradkárska osada, dostanete sa sem z hlavnej cesty medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Z dediny treba ísť po hlavnej ceste smerom na farmu s koňmi, potom sa napojte na poľnú cestu, ostatne, je naznačená aj v turistických mapách. Stratiť sa nedá, pretože Klapy máte nad sebou ako telesného strážcu. Každopádne, mali by ste sa prepracovať na modrú značku a opäť do už spomínaného sedla Klapy. Skokom vľavo na žltú značku a fučiac do strmého svahu. Do pol hodinky ste na vrchole, skúste si nájsť slnečný deň, výhľady naozaj stoja za to. Späť sa vrátite po vlastných stopách, orientačne schopní jedinci môžu pokračovať po žltej po hrebienku, na lúkach pod Klapmi nájdete aj na mape zaznačenú poľnú cestu, po ktorej sa dá vrátiť na Uhry.

Užitočné informácie

Štart a cieľ:
Udiča, Uhry alebo Považské Podhradie
Doprava:
MHD, resp. prímestská autobusová doprava
Trasa:
podľa textu v článku
Čas:
ani jedna z alternatív by nemala prekročiť 3 hodinky
Voda:
vlastné zásoby
Náročnosť:
v celku nenáročná túra so strmšími úsekmi na vrchole, v zime pozor na skalnatých úsekoch na vrcholovom hrebienku
Mapy:
Turistický atlas,1:50 000
Občerstvenie:
v Považskom Podhradí resp. v Udiči

Ak sa Ti článok páči, pošli link kamarátom

Podcast Štartovacia čiara

Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara

Salamander Trail Camp

Salamander Trail Camp je bežecký kemp nielen pre trail bežcov. Svoje vedomosti nám odovzdá skúsený trailový bežec Marian Kamendy. V nádhernom prostredí Štiavnických vrchov si ukážeme techniku behu, budeme sa venovať aktívnej regenerácii, silovému tréningu či nácviku agility. Ubytovanie je zabezpečené v novom penzióné Antošíkov majer, ktorý leží na samote, uprostred prírody a poskytne nám skvelé zázemie na tréning, ale i duševný relax.
Salamander Trail Camp
Facebook profil
Instagram profil

Zaujímavé linky

Podcast Štartovacia čiara
Prvý podcast o behu, tréningu a motivácii. Miloš a Michal prinášajú inšpiratívne príbehy, aby Vás motivovali k dosiahnutiu Vašich športových cieľov.
Podcast Štartovacia čiara